Що таке електроліти та навіщо вони потрібні спортсменам?

Що таке електроліти та навіщо вони потрібні спортсменам?

05.03.2023

У цій статті розповідаємо про те, що таке ізотоніки та чому їх важливо приймати спортсменам.

Електроліти – це речовини, здатні проводити електричний струм. Найбільш важливими електролітами для організму є натрій, калій, хлор, кальцій, магній та фосфати. Вони необхідні передачі енергії, підтримки водного балансу та забезпечення процесів дихання клітин.

Організм спортсменів потребує підвищеної кількості електролітів, оскільки вони втрачаються з потовиділенням — що здатне призводити до спазмів, судом та падіння артеріального тиску. Аналогічні симптоми можуть виникати і у звичайних людей при нестачі електролітів у харчуванні.

Важлива інформація про електроліти

Електроліти (зокрема, магній та кальцій) – важливі компоненти правильного обміну речовин. Вони необхідні організму передачі нервових імпульсів, скорочення м'язів, регулювання рівня pH крові — і навіть для підтримки належного рівня вмісту води у тканинах.

Нестача електролітів є причиною підвищення в'язкості крові та погіршення газообміну в клітинах – що негативно позначається на роботі м'язів, мозку, серцево-судинної та дихальної систем. Крім того, погіршуються і показники міцності кісток.

При цьому статистика говорить про те, що лише чверть людей отримують достатню кількість магнію із повсякденним харчуванням. Дефіцит цього електроліту призводить до порушення процесів використання глюкози, а також негативно впливає на синтез білка, що особливо важливо для спортсменів.

Що таке ізотоніки та навіщо вони потрібні?

Ізотоніки – це спортивні напої, необхідні відновлення балансу рідини та електролітів в організмі під час занять спортом. До складу ізотоніка зазвичай входять вуглеводи (мальтодекстрин, фруктоза, глюкоза) та мінеральні солі (хлориди магнію, калію та натрію).

Головним плюсом ізотоніка для спортсменів є здатність вгамовувати спрагу краще, ніж звичайна питна вода. Крім відшкодування втрати рідини, такі напої допомагають заповнити втрату мінеральних речовин, спричинену підвищеним потовиділенням, а також підвищують запаси глікогену в організмі.

Коли треба пити електроліти?

Потреба в електролітах підвищується при активних заняттях спортом (за рахунок потовиділення), при підвищеній температурі організму, а також при діареї та блюванні. Необхідні дозування можуть суттєво змінюватись — залежно від мінералу та стану здоров'я.

 

Поділитися:

Останнє в розділі