Що таке вільні радикали та чому від них треба захищатися?

Що таке вільні радикали та чому від них треба захищатися?

31.03.2023

У цій статті розповідаємо, як боротися з окислювальним стресом і чому це важливо.

 

Вільні радикали забирають електрони у молекул і таким чином ушкоджують оболонки клітин, ДНК, складники хряща. Це називається вільнорадикальна ланцюгова реакція. Вона відбувається, наприклад, при розвитку атеросклерозу, старінні шкіри, запаленні та зростанні пухлин. Спрощено кажучи, вільні радикали – це інфаркти, інсульти, зморшки та біль у суглобах. Розповідаємо докладно, чим небезпечні вільнорадикальні процеси та як захистити свій організм від вільних радикалів.

Як виникають вільні радикали і які звички можуть спровокувати їхню появу?

Наше тіло постійно утворює активні форми (радикали) кисню та азоту, але зазвичай ми їх тримаємо під контролем. Іноді вільних радикалів стає дуже багато, і починаються ланцюгові реакції. Перелічимо основні причини виникнення явища.

 • Куріння. Вільнорадикальні процеси – механізм, що лежить між курінням та хворобами серця та судин.

 • Радіоактивне випромінювання.

 • Промислове забруднення навколишнього середовища та вихлопні гази.

 • Озон.

 • Деякі ліки та пестициди.

 • Запалення, у тому числі при ревматоїдному артриті.

 • Сильні фізичні навантаження (наприклад марафон).

Що допоможе позбавитися вільних радикалів?

Антиоксиданти (антиокислювачі органічних сполук) – це речовини, які можуть знешкоджувати вільні радикали. До антиоксидантів належать деякі гормони, ферменти, мінерали, вітаміни та пігменти.

Антиоксиданти «ремонтують» клітини, пошкоджені радикалами: віддають їм свої електрони. У результаті клітини оновлюються, а органи та системи можуть виконувати необхідні функції. В організмі є свій механізм антиоксидантного захисту. Наприклад, шишкоподібна залоза виробляє гормон мелатонін, який має антиоксидантну дію. Такою ж властивістю володіє фермент каталаза, що виробляється клітинами.

Однак не завжди людина може сама впоратися з атаками вільних радикалів, особливо в умовах великого міста з великою кількістю пошкоджувальних факторів. На допомогу їй можуть прийти природні антиоксиданти у складі звичайних продуктів харчування, а також отримані шляхом хімічного синтезу вітаміни та БАДи. Вони представлені:

 • вітамінами (А, С, Е, Р, групи В);

 • пігментами та близькими до них речовинами (лікопін, флавін, антоціан, ресвератрол та ін);

 • мінералами (цинк, селен, мідь та ін.);

 • танінами.

Велика кількість стресорів та їх інтенсивність призводять до того, що потреба в антиоксидантах постійно зростає. А тривале зберігання овочів та фруктів, їх приготування понад 15 хвилин, погано збалансований раціон скорочує кількість корисних сполук, які надходять до організму. Іноді вітаміни в продуктах харчування містяться в таких малих кількостях, що неможливо стільки з'їсти для отримання добової норми.

Допомагають вітамінно-мінеральні комплекси, біологічно активні добавки та інші фармацевтичні препарати. Їхнє хімічне походження — це не недолік. Навпаки, воно допомагає одержати необхідну концентрацію антиоксидантів у малому обсязі речовини. Існують натуральні препарати, що містять синтетичні антиоксиданти з плодів, трав. Замовити їх за найкращим співвідношенням якості та ціни можна в нашому інтернет-магазині. Запрошуємо за покупками!

Поділитися:

Останнє в розділі