Як зберегти свободу руху та здоров'я суглобів?

Як зберегти свободу руху та здоров'я суглобів?

19.02.2023

Чому болять суглоби та як це попередити? Читайте в статті!

Опорно-руховий апарат – важлива частина організму кожної людини. Постійні навантаження, дефіцит поживних мікроелементів, вік, зайва вага, гіподинамія чи навпаки, активні заняття спортом – і, як наслідок, біль у суглобах. Чому так відбувається і чи можна суттєво покращити ситуацію? Звісно ж, можна! Детальна інформація на тему – у цій статті!

Чому починають боліти суглоби і які фактори можуть спровокувати подібний стан?

Трохи анатомічних подробиць. Справа в тому, що суглоб на 80% складається із води. Поки хрящ «вологий», він здатний витримувати велике навантаження. Але як тільки відсоток вологи в ньому зменшується, хрящ стає крихким і менш еластичним. Важливу роль у здоров'ї суглоба також відіграє внутрішньосуглобова (синовіальна) рідина, яка зволожує та захищає поверхню хрящів. З віком її вироблення зменшується, що також є причиною розвитку остеоартрозу.

Чинники, які можуть посилити хворобливий стан:

  • Літній вік. Клітини хряща (хондроцити), відповідальні його відновлення, згодом починають працювати гірше, а процеси руйнації, навпаки, починають переважати.

  • Травми у минулому та фізичне навантаження. Більшою мірою страждають ті суглоби, які тривалий час зазнавали підвищеного навантаження або травмовані.

  • Малорухливий спосіб життя. Щоб обмінні процеси у суглобі протікали нормально, потрібно більше рухатися. Саме рух стимулює вироблення внутрішньосуглобової рідини та покращує надходження корисних речовин у хрящ.

  • Зайва вага. І тут збільшується навантаження на опорні суглоби. А надмірний жировий прошарок ускладнює надходження корисних речовин у суглоб і хрящ. Якщо людина важить, наприклад, 120 кг, то при кожному кроці суглоби ніг зазнають навантаження 400 кг, що призводить до невблаганно швидкого зношування та руйнування хрящів.

Але є й добрі новини! Ситуацію можна виправити, якщо займатися профілактикою стану та дотримуватись деяких правил.

Важливі рекомендації, які допоможуть зберегти здоров'я опорно-рухового апарату

Тренуйтеся. Якщо у вас є проблеми з суглобами, постарайтеся подолати цю лінь. Спеціальний комплекс фізичних вправ варто робити саме в цю пору року, тому що це підтримує рухову здатність. Справа в тому, що малорухливий спосіб життя послаблює м'язи, що підтримують суглоб і знімають з нього частину навантаження. До того ж, при нестачі руху сповільнюється циркуляція крові і суглоб не отримує необхідного йому харчування.

Підживіть суглоби корисними добавками. До їх складу зазвичай входить глюкозамін, який є важливим компонентом у структурі суглобових хрящів. Він синтезується в організмі людини природним шляхом, але з віком здатність до синтезу суттєво знижується. Крім того, дуже позитивно впливають стан суглобів жирні кислоти. Такі добавки стимулюють вироблення синовіальної рідини, зменшують запальний процес, покращують загальне самопочуття, допомагають рухатися без болю.

Також важливо:

  • Не перавантажуйте суглоби. Показано помірне та регулярне навантаження. А ось нові види спорту починати потрібно з великою обережністю, та й уникати різких рухів чи незвичного навантаження. Загалом, бережіть опорно-руховий апарат.

  • Тримати вагу. Зайві кілограми дуже навантажують суглоби та ускладнюють їхню роботу. Тому постарайтеся не набирати багато за осінній та зимовий період, стежте за раціоном.

  • Грійтеся, якщо замерзли на вулиці. Вдома прийміть теплий, але не гарячий душ, щоб зігрітися та розслабити м'язи. Можна також приймати теплу ванну з морською сіллю. На хворі суглоби можна нанести мазь, що зігріває, розтираючими рухами.

Сподіваємось, поради були корисними! Слідкуйте за оновленнями нашого блогу та дізнавайтеся ще більше зі світу спорту та здорового способу життя.

 

Поділитися:

Останнє в розділі