Чому для спортсменів важливий водний баланс і як його зберегти?

Чому для спортсменів важливий водний баланс і як його зберегти?

08.02.2023

Вода – основа всьому. Чим загрожує спортсмену її нестача?

Будь-яка фізична активність, особливо інтенсивна, супроводжується втратою вологи. Зважаючи на те, що людське тіло на 80% складається з води, втрата рідини під час тренувань може негативно вплинути на важливі фізіологічні процеси. Як відновити водний баланс і чому так важливо для атлета? Скільки води треба пити, коли ми активно займаємось чи навпаки, відпочиваємо від навантажень? Відповіді на ці та інші питання підготували наші експерти.

Дотримання водного режиму спортсменом: важливі нюанси

Якщо спортсмен п'є води менше, ніж за день, то білки і вуглеводи засвоюються набагато гірше, і зростання м'язів сповільнюється. Якщо в клітинах м'язів води міститься менше, ніж потрібно, то суттєво падає витривалість та сила спортсмена. Якщо людина п'є мало води, то ні про які хороші результати під час заняття спортом не може бути й мови. Без води після тренування людина почувається втомленою і млявою, а спортивне зростання буде вкрай повільним.

При тренуваннях багато професійних спортсменів відчувають зневоднення. А підняття великої ваги та сильні аеробні навантаження змушують тіло потіти, і відбувається втрата рідини. Дегідратація тканин починається у момент зневоднення організму. Це помітно позначається на м'язах, які відразу втрачають тонус. Стає менше сил, адже через зневоднення організму доводиться чинити опір додатковому навантаженню. Почнуться проблеми із суглобами, адже вода входить до складу синовіальної рідини, яка забезпечує якісний рух цих частин тіла.

Добова потреба спортсмена у воді

Багато хто вважає, що вода для спортсменів – це найкращий друг і що більше її пити, то краще. Насправді все інакше. Надмірне вживання рідини спричиняє вимивання корисних речовин і мінералів, а також вітамінів В і С. Нирки зазнають великого навантаження і можуть не справлятися з нею. Внутрішні органи також можуть почуватися дискомфортно, а постійна набряклість регулярно даватиметься взнаки.

Деякі впевнені, що з мускулатуру потрібно сушити сушіння, обмежуючи споживання рідини. Але це судження помилкове, адже в такому випадку у вас не буде достатньо енергії для нарощування м'язів, а, головне, порушиться синтез білка, основного будівельного елемента.

Однією з помилок є міф про те, що воду потрібно пити, навіть якщо не хочеться. Насправді навіть почуття голоду в деяких ситуаціях виявляється спрагою, яку ми не відразу можемо відрізнити. Міняти питний режим варто тільки якщо ви знаходитесь в екстремально жарких умовах або дуже інтенсивно займаєтеся спортом. А щоб не відбувалося вимивання корисних речовин із організму, рекомендуємо скористатися електролітами, які покращують мінеральний обмін.

Ще кілька слів про важливість водного балансу

Вода – незамінний для кожної людини нутрієнт. Вона виконує важливі функції в організмі:

  • входить до складу клітин та міжклітинної речовини;

  • розчиняє більшість мінеральних солей та органічних сполук;

  • бере участь у більшості біохімічних реакцій;

  • входить до складу всіх рідин тіла;

  • входить до складу крові та поту, які забезпечують перерозподіл тепла;

  • забезпечує виведення кінцевих продуктів метаболізму із організму.

Тому пийте достатню кількість води, коли тренуєтеся чи відпочиваєте і нехай ваше життя буде здоровим та активним! А більше актуальних статей на тему тренувань, харчування, мотивації та здоров'я шукайте у нашому блозі. Бажаємо успіху! 

 

Поділитися:

Останнє в розділі