Питання експерту з харчових добавок: Чи справді сироватка знижує рівень тестостерону?

Питання експерту з харчових добавок: Чи справді сироватка знижує рівень тестостерону?

02.07.2018

Питання: Мені казали, що вживання білка знижує тестостерон, але це якось суперечить здоровому глузду. Чи мені доведеться відмовитися від протеїнових коктейлів заради рівня тестостерону?

Те, що білок знижує рівень тестостерону – це страх, підкріплений наукою. З іншого боку, нові дослідження описують іншу картину і вказують на чудову перспективу. Тож давайте розглянемо обидві точки зору.

Циркулюючий рівень тестостерону на якийсь час підвищується, коли ви тренуєтеся з великою інтенсивністю і у великому обсязі. Не важливо, чоловік ви чи жінка, просто ви напружуєтеся до краю. І справді було помічено, що цей підвищений рівень тестостерону, пов'язаний із ваговими тренуваннями, іноді знижувався або утримувався на одному рівні, якщо протеїн вживали до або відразу після тренування. Але не завжди.

Далі інші дослідження внесли сумніви заявивши, що білкова дієта знижує граничні значення циркуляції тестостерону, тоді як інші дослідження показали, що білок може збільшити кількість тестостерону.

То хто ж правий? Протеїн все-таки знижує або підвищує тестостерон? Припущення, висунуте 2008 року в наукових працях, дозволяє припустити, що ні те, ні інше не є істиною.

Що якщо білки, чи певні типи білків, підвищують загальний рівень тестостерону й у водночас знижують рівень його циркуляції? І не тому, що протеїн знижує вироблення тестостерону, а тому, що більше циркулюючого тестостерону йде з кровотоку і осідає в клітинах, впливаючи на їхню функціональність?

Іншими словами, якщо деякі білки, або їх складові, можуть викликати, посилене тренуваннями, підвищення чутливості андрогінних рецепторів - отворів клітинної мембрани, які пропускають тестостерон у клітини і дозволяють йому виконувати свою функцію?

З одного боку, це означало б, що показники зразків крові, в яких фіксується кількість тестостерону, що циркулює поза тканинами (позаклітинного), можуть розповісти нам тільки частину всієї історії. Але це так само означає, що протеїн – це сильна річ.

Пройти тест із честю

Неопубліковані дослідження лабораторії молекулярних та супутніх наук Аубурнського Університету могли перевернути з ніг на голову всі наші уявлення про тестостерон та про те, як вимірювати його рівень.

Щоб бути точним, зауважу, що нові дослідження, на які я посилаюся, були проведені на гризунах, але підштовхують до проведення досліджень на людях і дають перспективні можливості для подальших наукових праць, зосереджених на людині. Під час експерименту щури повинні були здійснювати повторювані м'язові скорочення, щоб симулювати чотири підходи підняття ноги за допомогою литкового м'яза. Відразу після цього «тренування», щури отримували або 500 міліграм білкової сироватки, в якій містилося приблизно 50 міліграм лейцину, або ж щурам давали просто додаткові 54 грами лейцину, а контрольній групі – лише воду. Стосовно людини, це близько 19 г сироватки протеїну і 2,8 г лейцину - в обох випадках досить стандартні дози. Кров і зразки м'язової тканини вивчалися протягом трьох годин після прийому добавок.

Ось що виявили вчені: прийом сироватки відбився у підвищенні концентрації міжклітинного тестостерону на 90,5 відсотка в тестованому м'язі, порівняно з тим, який не скорочувався. Лейцин, навпаки, спровокував середнє, але не значне зниження міжклітинного тестостерону. Загалом, сироватка підвищила рівень міжклітинного тестостерону на 150 відсотків більше, ніж лейцин у м'язі, який піддавався тренуванню.

Такі відкриття, схоже, підтримують тенденції, викладені вченими в доповідях 2008 року, коли вони заявили про підвищення продукції андрогінних рецепторів у тренованому м'язі, як про реакцію прийому сироватки через годину і протягом 48 годин після вправ.

Незважаючи на те, що потрібно провести нові дослідження, виникають деякі чудові можливості. Наприклад, якщо сироватка посилює всмоктування тестостерону з крові у м'язи, які тренуються, то підвищена концентрація тестостерону у міжклітинному просторі може стимулювати продукцію більшої кількості андрогінних рецепторів. Згодом збільшення андрогінних рецепторів дасть свої результати. Це зробить м'язи більш чутливими до присутності андрогенів і, можливо, їм знадобиться менше білка, що дозволить мати користь з кожної краплі тестостерону в тілі.

Якщо це так, то питання про те, чи дійсно сироватка є анаболіком або підвищує тестостерон, буде мати позитивну відповідь!

Факт того, що сироватка викликала таку реакцію у відповідь, а лейцин не викликав, теж дуже багато означає. Тоді як вільні амінокислоти, такі як лейцин мають свої підтверджені переваги, ці дослідження вказують на потенціал нових відкриттів у сфері значущості білкової сироватки. Зокрема, у білковій сироватці можуть бути біологічно активні пептиди, що зробить сироватку незамінною для після тренувального харчування та для нарощування м'язової маси.

Звичайно, потрібне проведення додаткових досліджень, але на сьогоднішній день точно не відмовляйтеся від коктейлю через побоювання, що ваш рівень тестостерону постраждає. Можливо зовсім навпаки!

Поділитися:

Останнє в розділі